Historia Kluczborskiego Domu Kultury

Kluczborski Dom Kultury – wczoraj i dziś..

1899

Budynek KDK

Budynek Kluczborskiego Domu Kultury przy obecnej ulicy Mickiewicza 5 (w okresie międzywojennym - Kolejowej, po 1945 roku - Armii Czerwonej) powstał w 1899 roku. Na ten rok budowy wskazuje fakt obecności tego budynku na planie miasta "Regierugsbericht Oppeln Kreis Kreuzberg" nr 23, datowanego na lata 1900 - 1904. Data 1899r. jest również wykuta na ozdobnej kracie umocowanej na oryginalnie zachowanych drzwiach wejściowych do budynku.

Pierwotną funkcją tego trzypiętrowego budynku był dom mieszkalny. W okresie międzywojennym prawą stronę parteru tego domu zajmowała restauracja z zamkniętym ogródkiem oraz salą koncertową w oficynie. Wygląd restauracji i sali koncertowej przedstawiają pocztówki z lat 20-tych XX wieku, które zachowały się w zbiorach muzealnych i prywatnyc

1947

Powiatowy Dom Kultury

Pierwsze lata powojenne, to tworzenie niemal od podstaw placówek kulturalnych. Powiatowy Dom Kultury otworzył swoje podwoje w 1947 roku i od tego momentu jego działalność stale się rozwijała. Oprócz obiektu w samym mieście, tworzyła się sieć placówek kulturalno-oświatowych w powiecie, gdzie prowadzono szeroko zakrojoną działalność kulturalną. Ośrodkiem życia kulturalnego miejscowej młodzieży stał się klub z czytelnią (obecne GCI). Rozwijał się teatrzyk poezji ATUT. Wyróżniał się on swoją aktywnością i poziomem wśród wszystkich tego rodzaju form oddziaływania kulturalnego na terenie całego województwa opolskiego. Profesjonalni aktorzy, amatorzy ruchu artystycznego oraz mieszkańcy jeszcze do 1974 roku byli dumni z posiadania własnego teatru.

1974

Kluczborska Scena

Kluczborska scena reprezentowała wysoki poziom artystyczny, który gwarantowali renomowani wykonawcy. Współpracowały z nią teatry, operetki oraz czołowi artyści polskiego świata muzycznego. Powiatowy Dom Kultury czynił starania, aby doprowadzić do remontu podupadłego budynku. Niestety ostatecznie po latach perturbacji budynek został rozebrany.

2020

KDK Obecnie

W chwili obecnej występy zespołów artystycznych odbywają się w sali kameralnej Kluczborskiego Domu Kultury. Remont kapitalny tego pomieszczenia nastąpił w 2004 roku. Krąg odbiorców imprez kulturalnych stale się poszerza. Różnorodne formy życia kulturalnego są przedstawiane w ciepłej i przyjaznej atmosferze co gwarantuje uczestnikom dobrą zabawę, a ponadto artystyczny i emocjonalny rozwój.

Na scenie KDK wystąpili

Jest nam niezmiernie miło, poinformować o kilku, z wielu -artystów, którzy mieli okazję wystąpić na scenie Kluczborskiego Domu Kultury.

Skip to content